Spółdzielnia socjalna to coraz bardziej popularna forma zatrudnienia w naszym kraju. W lutym bieżącego roku w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej” powstało sześć spółdzielni socjalnych na terenie subregionu południowego województwa śląskiego. Nowe podmioty dopiero zaczynają swoją działalność i stawiają swoje pierwsze kroki na wolnym rynku. Do miejsca, w którym obecnie się znajdują prowadziła długa droga – począwszy od rekrutacji, przez okres wielu szkoleń, spotkań doradczych, kompletowania niezbędnych dokumentów aż do finalnej rejestracji podmiotu i upragnionego rozpoczęcia działalności. Poniżej przedstawiamy sylwetkę jednej z nowo założonych spółdzielni.
Spółdzielnia Socjalna OFKA
Na zamkowym wzgórzu, rodem z bajki dla dzieci zagościło sześć kobiet, ale daleko im do księżniczek czekających w wysokiej wieży na ratunek. Dzielnie wzięły sprawy w swoje ręce i postanowiły prowadzić hotelik w tym uroczym miejscu. Dzięki ogromnemu wsparciu płynącemu ze strony Dyrektorki Zamku - Pani Ewy Gołębiowskiej - mogły przejąć w użytkowanie pokoje gościnne i prowadzić hotel w ramach własnego przedsiębiorstwa. Pomysł na założenie spółdzielni socjalnej zrodził się właśnie w tym miejscu, gdzie odbywały się cotygodniowe dyżury informacyjne Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Kilka dziewczyn odbywających staż na Zamku coraz śmielej przysłuchiwało się konsultacjom dotyczącym projektu i wreszcie postanowiło wziąć w nim udział. Dzięki zaangażowaniu Pani Kierownik – Annie Kańskiej - Górniak, stażystkom pracującym na Zamku udało się uzbierać grupę osób, która wspólnie mogłaby tworzyć przedsiębiorstwo. Pomysł na działalność został ściśle osadzony na cieszyńskim Zamku, z którym większa część członków spółdzielni współpracowała od jakiegoś czasu. Po burzliwych naradach powstała inicjatywa związana z prowadzeniem pokoi hotelowych oraz z organizacją różnego rodzaju wydarzeń i eventów na cieszyńskim wzgórzu zamkowym. Spółdzielnia socjalna zajmuje się wynajmowaniem pokoi gościnnych od marca tego roku, dziewczyny dysponują 8 pokojami co przekłada się na 16 miejsc noclegowych. W celu stworzenia bardziej nowoczesnego i wyróżniającego się stylowym wykończeniem wnętrza, przestrzeń hotelowa docelowo będzie zaaranżowana przez warszawskie Studio Rygalik. W przyszłości planowane jest również uruchomienie sezonowej kawiarni na zamkowym dziedzińcu, gdzie na wolnym powietrzu oprócz serwowanych sałatek i deserów będzie można dostać kawę turecką oraz kufel regionalnego piwa.
Cieszyn to nie tylko miasto z bogatą historią, ale również centrum pełne kulturalnych wydarzeń i spotkań. OFKA chce wykorzystać ten fakt i nawiązać współpracę z różnymi instytucjami przy organizacji odbywających się w mieście imprez i festiwali. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już podjęte. Jako że Cieszyn znajduje się w samym centrum pętli rowerowej Euroregionu Śląsk Cieszyński, dziewczyny z OFKI postanowiły uruchomić niewielką wypożyczalnię rowerów dostępną dla mieszkańców Cieszyna oraz turystów. Cała trasa przebiegająca przez teren Polski i Czech liczy ponad 200 km, dlatego też rowery na wzgórzu cieszyńskim powinny cieszyć się dużą popularnością.
Spółdzielnia socjalna ma świadomość, że zatrudnienie sześciu osób przy prowadzeniu 8 pokoi gościnnych może nie przynieść wystarczających dochodów, dlatego też dziewczyny ciągle szukają nowych możliwości i pomysłów na rozwój. Wśród planowanych przedsięwzięć w ofercie OFKI znajdą się także warsztaty ceramiczne, fotograficzne oraz organizacja spotkań z muzyką przy współpracy z pobliską Szkołą Muzyczną. Kolejnym ciekawym punktem w działalności spółdzielni będzie kino letnie, organizowane w ciepłe wieczory na dziedzińcu przy kawiarence zewnętrznej.
Praca w spółdzielni odbywa się aktualnie w systemie zmianowym przy uprzednim przygotowaniu cotygodniowych grafików. Dodatkowe obowiązki zostały podzielone pomiędzy wszystkich członków spółdzielni z uwzględnieniem umiejętności i dotychczasowego doświadczenia każdej z osób.
Dziewczyny zaznaczają, że dzięki wsparciu projektowemu obejmującemu pakiet szkoleń i spotkań doradczych zdobyły ogromną wiedzę, która pomaga im w prowadzeniu codziennej działalności. Pytane o najbardziej przydatną formę wsparcia wskazały wsparcie pomostowe. Pierwszy rok prowadzenia działalności jest zazwyczaj najtrudniejszy, dlatego też comiesięczne wsparcie finansowe pozwala w tym wypadku skupić się na rozkręceniu interesu i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. OFKA podkreśla również niezwykle cenną rolę opiekuna, który przez pierwszy rok działalności czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem podmiotu. Stara się rozwiązać bieżące problemy spółdzielni, przekazuje swoje bogate doświadczenie i służy fachową radą.
Dziewczyny z OFKI podkreślają, że tworzenie własnego miejsca pracy i możliwość decydowania o losach spółdzielni są dla nich niezwykle ważne. Wspólne decydowanie o wszystkim pozwala rozwinąć poczucie przynależności i sprawia, że każdy staje się elementem dobrze działającej całości. Zaznaczają, że dzięki pracy w grupie mogą swobodnie realizować cele swojego przedsiębiorstwa, którego nie miałyby odwagi prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Wśród członkiń pojawiają się również słowa krytyki pod adresem samej formy jaką jest spółdzielnia socjalna - chodzi przede wszystkim o negatywne skojarzenia, które przywołuje słowo „socjalna”. Przy prowadzeniu usług hotelarskich używanie tego przymiotnika może niestety kojarzyć się z niższym standardem świadczonych przez nie usług. OFKA zaznacza jednak, że stara sie walczyć ze stereotypami i jeśli tylko istnieje możliwość, założycielki próbują wytłumaczyć gościom genezę powstania oraz specyficzny charakter podmiotu jakim jest spółdzielnia socjalna. OFKA świadcząc usługi na wysokim poziomie pragnie stać się dobrze funkcjonującą firmą oraz być postrzegana jako rzetelny partner biznesowy.
Dziewczyny widzą ogromny potencjał na Zamkowym Wzgórzu i wiążą z tym miejscem duże nadzieje na przyszłość. Pierwsze miesiące prowadzenia działalności potwierdzają, że ta forma, w której zdecydowały się prowadzić przedsiębiorstwo jest dla nich idealna i mają zamiar w tym miejscu stworzyć swoje wymarzone miejsce pracy. Pozostaje nam tylko życzyć, aby ta rozpoczęta bajka trwała jak najdłużej.