Spółdzielnia socjalna to coraz bardziej popularna forma zatrudnienia w naszym kraju. W lutym bieżącego roku w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej” powstało sześć spółdzielni socjalnych na terenie subregionu południowego województwa śląskiego. Nowe podmioty dopiero zaczynają rozwijać swoją działalność i stawiają swoje pierwsze kroki na wolnym rynku. Do miejsca, w którym obecnie się znajdują prowadziła długa droga – począwszy od rekrutacji, przez okres wielu szkoleń, spotkań doradczych, kompletowania niezbędnych dokumentów aż do finalnej rejestracji podmiotu i upragnionego rozpoczęcia działalności.
Spółdzielnia Socjalna Ofka
Na zamkowym wzgórzu, rodem z bajki dla dzieci zagościło sześć kobiet, ale daleko im do księżniczek czekających w wysokiej wieży na ratunek. Dzielnie wzięły sprawy w swoje ręce i postanowiły prowadzić hotelik w tym uroczym miejscu. Dzięki wsparciu płynącemu ze strony Dyrektorki Zamku - Pani Ewy Gołębiowskiej - mogły przejąć w użytkowanie pokoje gościnne i prowadzić hotel w ramach własnego przedsiębiorstwa. Spółdzielnia socjalna zajmuje się wynajmowaniem pokoi gościnnych od marca tego roku, dziewczyny dysponują 8 pokojami co przekłada się na 16 miejsc noclegowych. W czerwcu dziewczyny uruchomiły kawiarenkę letnią na zamkowym dziedzińcu, gdzie na wolnym powietrzu oprócz serwowanych sałatek i deserów można dostać kawę turecką oraz kufel regionalnego piwa.
Ofce udało się nawiązać współpracę z różnymi instytucjami przy organizacji odbywających się w mieście imprez i festiwali. Jako że Cieszyn znajduje się w samym centrum pętli rowerowej Euroregionu Śląsk Cieszyński, dziewczyny z Ofki postanowiły uruchomić niewielką wypożyczalnię rowerów dostępną dla mieszkańców Cieszyna oraz turystów. Dziewczyny ciągle szukają nowych możliwości i pomysłów na rozwój. Wśród licznych przedsięwzięć Ofki, w ofercie znajdują się także warsztaty ceramiczne, fotograficzne oraz organizacja spotkań z muzyką przy współpracy z pobliską Szkołą Muzyczną. Kolejnym ciekawym punktem w działalności spółdzielni będzie kino letnie, organizowane w ciepłe wieczory na dziedzińcu przy kawiarence zewnętrznej.
Spółdzielnia Socjalna Efekt
Tym razem mamy okazję poznać grupę mężczyzn, która podjęła decyzję o stworzeniu własnego przedsiębiorstwa remontowo-budowlanego w Bielsku-Białej, a tym samym swojego miejsca pracy. Przy wsparciu OWES-u mogli zakupić specjalistyczny sprzęt i sprofesjonalizować swoje usługi. Panowie mają ogromne doświadczenie zawodowe, posiadają już pierwsze zlecenia i nabierają wprawy w zdobywaniu nowych umiejętności takich jak zarządzanie firmą, marketing i promocja.
Z racji, że działają w grupie mogą podzielić się zadaniami i od samego początku swojej działalności prosperować jak dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo. Efekt posiada szeroką ofertę usług specjalistycznych i kieruje się zasadą „murowany efekt”. Jeśli jesteście na etapie planowania remontu mieszkania, chcecie położyć kostkę brukową lub też potrzebujecie usług elektryka z uprawnieniami, to wszystko znajdziecie w tejże spółdzielni socjalnej.
Spółdzielnia Socjalna Unicomputers
Działalność gospodarcza w formie przedsiębiorstwa społecznego to również szansa dla osób niepełnosprawnych. Takiego zdania jest prezes spółdzielni socjalnej Unicomputers - Marcin Papla, który kilka lat bezskutecznie starał się o pozyskanie środków na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej. W powstałej spółdzielni socjalnej oprócz Pana Marcina, znalazło miejsce swojego zatrudnienia jeszcze pięciu innych ambitnych i zdolnych mężczyzn, którzy do tej pory mieli trudności w znalezieniu pracy na wolnym rynku. Powstała spółdzielnia oferuje kompleksowe usługi informatyczne. Jeśli potrzebujecie naprawić komputer, odzyskać dane, stworzyć stronę internetową lub poszukujecie usługi drukowania elementów w 3D to kontaktujcie się z Unicomputers. Serwis, obsługa firm i klientów indywidualnych na wyciągnięcie ręki.
Spółdzielnia Socjalna Strzelec
Całkiem niedawno na ul. Barlickiego w Bielsku-Białej powstał też pub „Wieniawa” urządzony w stylu kawaleryjsko-strzeleckim. To właśnie spółdzielnia socjalna Strzelec rozpoczęła swoją działalność. Każdy w tym miejscu może znaleźć coś dla siebie, a przy okazji może poznać w sposób niekonwencjonalny naszą historię. Strzelcy w większości wywodzą się z organizacji społeczno-wychowawczej bielskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec” i w pubie pragną rozwijać swoje pasje oraz krzepić patriotyzm wśród gości lokalu, a także skupiać pasjonatów Wojska Polskiego i naszej historii. Ponadto co weekend możemy spotkać członków spółdzielni „Strzelec” na różnych imprezach plenerowych, gdzie serwują swoją słynną już grochówkę i żołnierską zagrychę.
Spółdzielnia Socjalna Beskidnicy
W większości powstałych w lutym na terenie subregionu południowego województwa śląskiego spółdzielni socjalnych, początek zrodził się z pasji ich członków. Tak było również w przypadku Beskidników. Jest to grupa młodych osób, która pochodzi z Ujsół i okolic. Ich wspólną pasją jest miłość do regionu, w którym się urodzili i wychowali, a także wszelkie formy aktywności, które można uprawiać w otoczeniu górskich krajobrazów. Beskidnicy postanowili znaleźć pracę „u siebie” i połączyć przyjemne z pożytecznym. Dlatego też założyli własne przedsiębiorstwo społeczne, które jest mocno wspierane przez Wójta Gminy Ujsoły i regionalne instytucje kulturalne. Dzięki wsparciu lokalnych instytucji zarządzają obiektem rekreacyjnym – „Geoparkiem Glinka”. Wśród atrakcji, z których można skorzystać na miejscu znajdują się: kąpieliska wodne, parki linowe, zjazd typu „tyrolka” oraz ścianki wspinaczkowe. Ponadto Beskidnicy otworzyli w Ujsołach restaurację o nazwie „Bez Piwnicy”, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności.
Spółdzielnia Socjalna Batjanki
Ostatnią spółdzielnię socjalną, którą chcemy zaprezentować jest spółdzielnia Batjanki ze Szczyrku. Istotnym problemem społecznym w naszym kraju jest starzejące się społeczeństwo i ograniczony dostęp do opieki nad osobami starszymi. Batjanki postanowiły poprzez działalność swojej spółdzielni odpowiedzieć na potrzeby lokalnej społeczności w tym zakresie. Spółdzielnia oferuje pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego, wsparcie opiekuńczo-pielęgnacyjne osób starszych, a także mobilny gabinet fryzjersko-kosmetyczny z dojazdem do domu klienta. Batjanki swoją ofertę kierują do osób starszych i samotnych, osób które właśnie opuściły szpitalne mury i wymagają fachowej opieki, jak również osób zabieganych i zaabsorbowanych pracą zawodową, którym brakuje czasu, aby w pełni zaopiekować się swymi bliskimi.
Mając na uwadze problem bezrobocia w naszym regionie warto zastanowić się, czy forma zatrudnienia w spółdzielni socjalnej nie jest szansą dla osób, które mają z różnych przyczyn trudności w znalezieniu pracy. Dziewczyny z Ofki podkreślają, że tworzenie własnego miejsca pracy i możliwość decydowania o losach spółdzielni są dla nich niezwykle ważne. Wspólne decydowanie o wszystkim pozwala rozwinąć poczucie przynależności i sprawia, że każdy staje się elementem dobrze działającej całości. Zaznaczają, że dzięki pracy w grupie mogą swobodnie realizować cele swojego przedsiębiorstwa, którego nie miałyby odwagi prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Prezes Unicomputers w rozmowie z nami podkreślał, iż był skłonny zrezygnować z dalszych starań w kierunku rozpoczęcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Teraz tworzy kooperatywę wraz ze specjalistami ze swojej branży. Batjanki również podkreślały, iż praca w spółdzielni pozwala na większą elastyczność i rozwój. Prezeska Spółdzielni Batjanek dzięki pracy w spółdzielni uwierzyła w siebie. Jak sama podkreślała „(…)jeszcze parę miesięcy temu nie uwierzyłabym, że mogę zostać prezesem i kierować przedsiębiorstwem.” Nie można również zapominać, że przedsiębiorstwa społeczne oprócz celów biznesowych, realizują cele społeczne. „Różnica pomiędzy tradycyjnym przedsiębiorstwem, a przedsiębiorstwem społecznym jest taka, że w tradycyjnym przedsiębiorstwie najsłabszym ogniwem jest człowiek, a w przedsiębiorstwie społecznym najsilniejszym”. Zatem korzystanie z usług spółdzielni socjalnych daje zawsze wartość dodaną. Może warto się zastanowić jaką firmę wybrać, z jaką współpracować przy realizacji swoich projektów. Działanie w ekonomii społecznej daje możliwość rozwoju osobom, które narażone były na wykluczenie społeczne. Nasi spółdzielcy uwierzyli we własne możliwości i wzięli los we własne ręce. Zachęcamy do wspierania takich inicjatyw, ale nie poprzez darowizny i sponsoring, tylko poprzez czysty układ biznesowy.